Позитивната листа е маркетинг на штета на граѓаните, велат од Комисија за здравство на ВМРО – ДПМНЕ. Тие на својата фејсбук страница објавуваат дека додека за некои пациенти ги нема ниту основно потребните лекови во ЈЗУ и се приморани самите да си ги купуваат, додека Министерството за здравство помпезно ги најавуваше промените, сѐ уште ништо реално не направиле за народот, а министерот за здравство 10 дена се шета по Америка како да е министер за надворешни работи.1. Зошто сеуште нема ниту еден нов лек на Позитивната листа?
2. Зошто нема детектирано лекови кои со вклучување на Позитивната листа на лекови, не само што не би направило дополнително оптеретување на буџетот, туку истовремено ќе овозможат и заштеди?
3. Зошто продолжува набавувањето на лекови со согласности од Министерство за здравство и Фондот за здравство според условни буџети и најчесто преку нетранспарентна постапка без правила?
4. Зошто нема државна евиденција и следење на употребените количини на лекови во сите здравствени установи што по закон е обврска на Агенцијата за лекови? Каде е министерството за здравство во оваа работа? Министерот е во САД тоа знаеме – коментираат кој Комисијата.2. Застарена терапија
3. Немање лекови за третман на пациентиНа сите болни им требаат нови и модерни лекови на позитивната листа.
Престанете да ја користите моќта на вашите моментални позиции за да ги штитите и полните приватните џебови на штета на народот и државата.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.