Косовската полиција уапси лице со иницијали Н.О., во Северна Митровица на северот на Косово, под сомнение дека учествувал во нападот на КФОР, воената мисија на НАТО на Косово.

Како што се наведува во соопштението, на апсењето му претходела интензивна истрага и дека уапсениот е познат по прекарите „Германец“ и „Рус“.

„Неговото апсење и приведување во полициска станица е извршено по прибраните докази дека учествувал во нападот на КФОР на 29 мај 2023 година. Сите понатамошни дејствија ќе бидат преземени во соработка и координација со правосудните органи“, се наведува во соопштението.

Канцеларијата за Косово во Владата на Србија го осуди апсењето, тврдејќи дека косовскиот премиер Албин Курти го „саботира“ дијалогот за нормализација на односите.

Прикажи повеќе