Првиот ретрограден Меркур во 2024 година е од 1 до 24 април, што значи – заострете ги нервите и ментално подгответе се за предизвиците што ќе ви претстојат. Сепак, се чини дека одредени хороскопски знаци ќе бидат миленици на судбината.ЉУБОВ: Слободниот Бик може да очекува средба или познанство на сосема неочекувано место како музеј, изложба или деловен настан. Датумот на кој треба да обрнете внимание е 15 април, особено ќе биде поволен за стекнување нови познанства. Зафатените Бикови треба да работат на изненадување за својот партнер, тоа ќе ја зајакне вашата врска и ќе донесе радост и за двајцата.Љубов: Ѕвездите ќе бидат особено поволни за Раковите на 7 и 19 април кога се во прашање можностите за нова емотивна врска. Многу брзо, познанството може да се претвори во жешка романса. Зафатените Ракови може да работат на плановите за иднината заедно, а 13 мај е важен датум за нив.ЉУБОВ: Слободните Скорпии имаат можност да запознаат некој посебен на некој настан или за време на ноќно излегување, а особено добри датуми за тоа се 3 и 18 април. Зафатените Скорпии ќе уживаат во зајакнувањето на врската и интимноста со партнерот, а 14 мај е датум кој ќе ви донесе голема среќа на емотивен план.ЉУБОВ: Водолиите би можеле да запознаат интересни луѓе на патување или на социјалните мрежи или воопшто на интернет, особено на 12 април и 2 мај. За оние кои се веќе во врска, 20 мај ќе биде важен датум и одличен ден за посветување на партнерот.

Кариера и финансии: На деловен план, 26 април ќе биде особено важен ден. Не плашете се од иновациите, прифатете ги, тоа ќе ви користи. Доколку се занимавате со стартапи или нови технологии, ќе имате многу успеси, особено во периодот помеѓу 17 и 24 мај.

Здравје: Важно е да не ги игнорирате сигналите на вашето тело. Ако се чувствувате уморни, дозволете си кратка пауза и вистински одмор.