„TikTok“ планира да објави нова апликација за споделување фотографии за да биде конкурент на „Instagram“.

„TechCrunch“ забележа нов „URL“ – „photo.tiktok.com“, кој накратко се појави на интернет за да ја отвори апликацијата „TikTok Notes“. Според она што беше видливо, корисниците ќе имаат можност и да креираат натписи за фотографиите.

„TikTok“ вели дека истражува начини да ја поттикне заедницата на тиктокери да создава и да ја споделува нивната креативност користејќи фотографии и текст во простор посветен на тие формати.

Не е објавено кога е планирано да биде објавена апликацијата „TikTok Notes“.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.