По пребројани 75 отсто од гласовите, актуелниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган има 54,03 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат, Кемал Киличдароглу 45,97, пренесуваат локалните агенции.

Според очекувањата, разликата помеѓу двајцата кандидати би можела да се намалува како се ближи пребројувањето кон крај, но неизвесно е дали би можело да се очекува резултатски пресврт.

Прикажи повеќе