Полските власти утрината го затворија официјалниот граничен премин со Белорусија во близина на местото каде што илјадници мигранти се обидоа да упаднат и да влезат во Полска ден претходно.

Advertisements

Полска предупреди на можна „вооружена“ ескалација на границата со Белорусија, стравувајќи дека нејзиниот сосед би можел да се обиде да предизвика инцидент со стотици мигранти кои сакаат да преминат во ЕУ, јавува Би-би-си.

Додека на границата е тензично, Германија ја повика Европската Унија да преземе мерки за да и помогне на Полска да ја обезбеди границата со Белорусија и да го запре приливот на мигранти кои илегално преминуваат од таа земја на територијата на ЕУ.

Прикажи повеќе