Перуанските власти соопштија дека заплениле 2,3 тони кокаин кој бил спакуван така за да изгледа како стотици керамички плочки. Дрогата, чија вредност е проценета на најмалку 20 милиони долари, била запленета во најголемиот залив во Перу, Ел Калао, во близина на главниот град Лима.

Advertisements

Крајната дестинација на пратката била Турција.

На прес-конференција во понеделникот, полицијата го покажа кокаинот, кој налик на керамички плочки бил спакуван во дрвени кутии за транспорт.

Прикажи повеќе