(ВИДЕО) Шефот на одбраната на Обединетото Кралство се сомнева дека Русија сака војна со НАТО

Началникот на британскиот Генералштаб, адмирал Тони Радакин, во интервју за Скај њуз по повод 80-годишнината од битката за Нормандија, изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не сака директен конфликт со НАТО и нуклеарна војна, оценувајќи дека Украина ќе победи во војната со рускиот агресор.

Адмиралот Радакин говореше пред САД и другите сојузници јавно да ја поддржат Украина користејќи западно оружје за да напаѓа воени цели во Русија – потег што уште повеќе ги ескалира тензиите меѓу Западот и Москва.

Сепак, тој звучеше многу уверено дека Кремљ не бара директна конфронтација со членките на НАТО алијансата.

„Путин не сака војна со НАТО. Путин не сака нуклеарна војна. И ние имаме огромна предност поради силата на НАТО“.

Началникот на штабот на одбраната на ОК се обиде да даде смирувачки тон дека трета светска војна не е неизбежна, истовремено предупредувајќи да не се користи „лабав јазик“.

Светот е малку поопасен. Но, треба да бидеме смирени од сето она што го имаме во место“, смирува Радакин.

Иако не е на исто ниво, тој подвлече сличности меѓу сојузничките акции против нацистите и начинот на кој западните нации се собираат за да и помогнат на Украина да се бори против руската инвазија денес.

„Тоа е војна на економиите. Тоа е војна на логистика. Тоа е војна на индустриското производство. тоа е војна на политичка волја“, рече тој. „Сето тоа е за едноставноста да се врати мирот кај народот на Украина.

Исто така, изрази уверување дека британската јавност повторно ќе одговори на предизвикот доколку некогаш има друга егзистенцијална закана како онаа што некогаш ја претставуваше нацистичка Германија.

„Апсолутно! Мислам дека нашата нација ја има таа гордост, ја има таа посветеност“, рече тој.

Адмиралот Радакин, кој е познат по оптимистички поглед, инсистираше на тоа дека Русија „пропаѓа“ во Украина, иако руските сили започнаа нова инвазија во североисточниот регион Харкив, каде што ја вратија територијата бидејќи украинските војници страдаат од недостиг во муниција и работна сила.

„Русија прави тактички напредок на копно“, рече шефот на британската војска. „Но, тогаш треба малку да се повлечете. Ако се вратите во март 2022 година, Русија зазеде околу 17% од територијата на Украина. Денес има 11%. Така што Русија сè уште е во дефицит“.

На прашањето дали е сигурен дека Украина ќе ја добие војната, Радакин кажа дека е „многу самоуверен“ дека тоа ќе се случи.

До крајот на јуни вкупните загуби на Русија ќе бидат 500.000 луѓе, ранети и убиени. Веќе поминавме 800 дена во војната што Путин очекуваше да трае три дена, рече тој.

Адмиралот сер Тони Радакин, исто така, сигнализираше дека Москва и Пекинг немаат воена „умешност“ да го поразат видот на налетот на беспилотни летала и ракети што САД и нивните сојузници ги уништија во април кога Иран се обиде да го нападне Израел.

Д. Мишев