(ВИДЕО) Протести во Грузија: Неколку илјади луѓе и синоќа протестираа пред грузискиот парламент, според грузиската претседателка законот е дел од руската „хибридна војна“, нови протести најавени за вечер

Понатамошни протести во Грузија се најавени за петок навечер откако неколку илјади луѓе и синоќа протестираа пред грузискиот парламент против нацрт-законот за странски агенти, по објавата на младинското движење Дафиони дека протестот ќе се одржи пред Парламентот во 19 часот, пренесува ОЦ Медиа.

Организаторите пишуваат дека „нема време да се чека второто и третото рочиште; законот мора веднаш да се отфрли“.

Грузиската претседателка Саломе Зурабичвили по серија изјави во меѓународниот печат, вчера во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека законот е дел од руската „хибридна војна“.

Русија „ја започнува својата хибридна [војна] стратегија“ за да ја попречи Грузија од нејзиниот пат кон интеграција во ЕУ, истакна грузиската претседателка и додаде дека на Русија „очигледно и помагаат [грузиските] власти денес“.

Голем број големи опозициски партии најавија „целосна мобилизација“ за да се запре усвојувањето на законот за странски агенти.

Заедничката изјава беше потпишана од Обединетото национално движење (УНМ), Стратегија Агмашенебели, Лело, Дроа, Гирчи – Повеќе слобода и Ахали. Тие рекоа дека ќе започнат „целосна координирана мобилизација“ на второто читање на законот за странски агенти, за да ја спречат владејачката партија да го одобри.

„Уплашениот руски олигарх, Биџина Иванишвили, со помош на агресивните парламентарни [мнозинството] и насилните полициски единици, се обидува да ја убие европската иднина на Грузија“, напиша групата.„И покрај фактот што Грузискиот сон го усвои рускиот закон на првото рочиште, главната борба се уште претстои. Ние, грузиските демократски, прозападни политички партии, ја сфаќаме важноста на заедничките напори во оваа борба и најавуваме целосна координација и мобилизација за денот на второто сослушување на законот, за заедно со нашиот народ да направиме се за да спасиме европската иднина на земјата“.

Опозициските партии и лидери, иако присутни на протестите оваа недела, останаа релативно тивки.

Се појавија и снимки од насилниот притвор на Алеко Елисашвили. ТВ Пирвели доби снимка од зад полициските линии на кои се гледа како полицајците го удираат и клоцаат лидерот на опозицијата Алеко Елисашвили додека го одвлекуваат од синоќешниот протест пред владината канцеларија. Откако беше ослободен, Елисашвили го обвини Важа Сирадзе, директор на Одделот за патролна полиција, директно наредил напад врз него, за што рече дека резултирало со скршено ребро.

Девет локални групи за човекови права ја повикаа Специјалната истражна служба, самостојна агенција чии одговорности вклучуваат испитување на полициските злоупотреби, да обезбеди брз извештај за наводните случаи на прекумерна употреба на сила од страна на полицијата против демонстрантите во вторникот вечерта во Тбилиси.

Групите забележаа дека поминале повеќе од 24 часа, наведувајќи дека идентификувале најмалку 10 случаи на злоупотреба на власта кои заслужуваат истрага од агенцијата, вклучително и напади врз новинарите на медиумите и опозицискиот пратеник Алеко Елисашвили.

Парламентарната опозициска група Лело тврди дека генералниот секретар на нивната партија, Иракли Купрадзе, исто така бил физички малтретиран од полицијата за време на неговото апсење пред два дена на антивладините протести во Тбилиси. Купраџе останува во истражен затвор.

Во средата, Денис Кривошеев од групата за човекови права Амнести интернешенел ги опиша полициските дејствија ноќта меѓу 16 и 17 април „како што се чини дека е казнена операција“.

Украинското Министерство за надворешни работи го критикуваше грузискиот премиер Иракли Кобахидзе за неговата „вознемирувачка“ сугестија дека нацрт законот за странски агенти има за цел да ја спречи „украинизацијата“ на Грузија.

„Русификацијата, а не митската „украинизација“ е вистинската закана за Грузија“, се вели во нивната изјава.

Министерот за надворешни работи на Холандија, Ханке Бруинс Слот, предупреди дека законот за странски агенти „може да ја попречи клучната работа на граѓанското општество и медиумите“ во Грузија.

„Овој закон не ги одразува стандардите на ЕУ и може да го компромитира патот на Грузија кон ЕУ“, додаде таа.

Противниците на законот за странски агенти во градот Зугдиди во западниот грузиски регион Самегрело организираа „коридор на срамот“ за локалните власти пред градското собрание, осудувајќи ја нивната поддршка на законот.

Фото: ОЦ Медиа

Народниот правобранител за медиуми, локално набљудувачко тело за слободата на печатот, ги повика властите да го истражат опструкцијата од полицијата на работата на директорката на OC Media и новинарка Маријам Никурадзе.

„Медијаомбудсманот испрати порака до Специјалната истражна служба и повика на итна истрага за уште еден случај на незаконско мешање во новинарска дејност“, соопшти групата.

Додека полицијата без предупредување ги обвини демонстрантите во вторникот вечерта, тепајќи неколку луѓе, полицајците го спречија Никурадзе да продолжи да снима.

Никурадзе беше прашана од еден полицаец зошто ги снима како тепаат маж кој лежи на земја.

И покрај тоа што носела ингеренции за печатот и се идентификувала како новинарка, друг полицаец и наредил да замине, оттурнувајќи ја и спречувајќи ја да продолжи да снима.