Во четврток, SpaceX планира да се обиде уште еднаш да го лансира Starship, најмоќната ракета во светот, што е клучно за плановите на НАСА за транспортирање и приземјување астронаути на Месечината и подалечни дестинации подоцна оваа деценија, како и за исполнување на Илон Надежите на Маск за евентуално колонизирање на Марс.

Преносот од лансирањето можете да го погледнете ТУКА.

Два претходни обиди завршија со спектакуларни експлозии, иако тоа не беше нужно лошо, бидејќи компанијата усвои брз пристап со обиди и грешки за да го забрза развојот, стратегија што резултираше со успех во минатото.

Лансирањето од локацијата за лансирање на компанијата во југоисточен Тексас е планирано да се случи околу 7:00 часот по локално време (13:00 часот по средноевропско време), откако Федералната управа за авијација (FAA) даде зелено светло во средата.

SpaceX ќе лансира веб-пренос триесет минути порано на својата веб-страница.

Кога ќе се спојат двете фази на Starship, ракетата е висока 121 метар, повисока од Статуата на слободата.

Нејзиниот Супер тежок засилувач произведува 74,3 меганевтони потисок при лансирањето, речиси двојно повеќе од втората најмоќна ракета во светот, Систем за вселенско лансирање на НАСА (SLS), иако вториот сега е целосно оперативен.

Третото пробно лансирање, најамбициозното досега

Третото пробно лансирање на Starship во целосно сложена конфигурација ќе биде најамбициозно досега.

Покрај одењето повисоко и подалеку, целите вклучуваат отворање и затворање на вратите за носивост на Starship за да се тестира неговата способност да доставува сателити и друг товар во вселената.

Друга цел што треба да ја исполни SpaceX овој пат е повторно да ги запали моторите во вселената и да се обиде да изврши тестови на ракетата што треба да помогне да се отвори патот за меѓусебно полнење гориво во орбитата за сите идни Starships.

Планираната траекторија на Ѕвездениот брод бара пристигнување во орбитата и потоа контролирано спуштање во Индискиот Океан, нешто повеќе од еден час по лансирањето.

Трета среќа?

И првиот и вториот обид на SpaceX да лансира Starship во вселената завршија неуспешно, односно експлозија, но вториот лет траеше двојно повеќе од претходниот.

Ракетата експлодирала над Мексиканскиот залив веднаш откако се разделиле нејзините два дела. Еден од деловите продолжи да се движи кон вселената, но неколку минути подоцна компанијата објави дека изгубила контакт со него.

FAA ја затвори истрагата за инцидентот минатиот месец, откако идентификуваше 17 корективни активности што требаше да ги преземе SpaceX.

Но, времето отчукува и SpaceX ќе мора да биде подготвен за планираното враќање на астронаутите на НАСА на Месечината во 2026 година, користејќи модифициран Starship како возило за слетување.