Ако 2023 година беше годината кога вештачката интелигенција стана вообичаена тема на секојдневниот разговор, тоа во голема мера се должи на Сем Алтман, извршен директор на истражувачката компанија за вештачка интелигенција ОпенАИ. Алтман, кого магазинот Тајм го прогласи за директор на годината оваа година, искрено зборуваше за неговото отпуштање во ноември, како и за неговото експресно враќање на ОпенАИ.

Тој зборуваше и за тоа како вештачката интелигенција го загрозува ширењето на дезинформации и идниот потенцијал на молскавична технологија.

Алтман рече дека неговото ненадејно соборување од ОпенАИ во средината на ноември се покажало како „вредно искуство за учење“ – и за него и за компанијата како целина. „Отсекогаш велевме дека ќе дојде таков момент“, рече Алтман. „Не мислев дека ќе дојде толку брзо, но мислам дека сме посилни бидејќи го поминавме тоа“.

Алтман инсистира дека искуството на крајот ја зајакнало компанијата – и докажа дека успехот на ОпенАИ е резултат на тимска работа. „Тоа беше исклучително болно за мене лично, но само мислам дека беше одлично за ОпенАИ. Никогаш не сме биле поуникатни“, рече тој.

„Како што се приближуваме до вештачката општа интелигенција (АГИ), како што се зголемуваат влоговите овде, способноста на тимот на ОпенАИ да работи во несигурни и стресни времиња треба да биде од интерес за светот. Мислам дека сите вклучени во ова, како што се приближуваме до суперинтелигенцијата, стануваат се повеќе и повеќе под стрес и вознемирени“, рече тој.

Тој зборуваше и за лекциите што ги научил од случајот: „Мораме да направиме промени. Секогаш сме велеле дека не сакаме АГИ да биде контролирана од мала група луѓе, ние сакаме да се демократизира. И тоа е каде што очигледно погрешивме. Затоа, мислам дека ако не ја подобриме структурата на управување, ако не го подобриме начинот на кој комуницираме со светот, луѓето не треба да му веруваат на ОпенАИ. Но, ние сме многу мотивирани да го подобриме”

Технологијата што ја развиваат има неограничен потенцијал, вели Алтман: „Мислам дека АГИ ќе биде најмоќната технологија што човештвото некогаш ја измислило“, особено во демократизирање на пристапот до информации на глобално ниво.

„Ако мислите на цената на интелигенцијата и еднаквоста на интелигенцијата, падот на цената, масовното зголемување на квалитетот и што луѓето можат да направат со тоа“, рече тој, „тоа е многу поинаков свет. Науката е светот фикцијата ни ветува долго време, и за прв пат, мислам дека можеби ќе почнеме да гледаме како тоа ќе изгледа“, рече тој.

Сепак, „како и секоја друга моќна технологија пред неа, таа ќе доведе до неверојатни нови работи“, вели тој, „но ќе има вистински недостатоци“.

Алтман признава дека има предизвици кои бараат големо внимание. Треба да се биде особено внимателен во однос на претседателските избори во САД следната година, како вештачката интелигенција може да влијае на демократијата. Видот на мешање во изборите што денес кружи на социјалните мрежи може да изгледа едноставно.

„Фармите за тролови создаваат одлично меме кое постојано се шири“, вели Алтман, но предупредува дека дезинформациите напојувани со вештачка интелигенција ќе станат многу полични и попривлечни: „Многу сум загрижен за тоа што ќе се случи ако вештачката интелигенција прочита сè што некогаш сте напишале на интернетот и потоа ви праќа персонализирана порака токму во моментот што навистина го менува начинот на кој размислувате за светот“.

И покрај ризиците, Алтман верува дека ако имплементацијата на вештачката интелигенција безбедно и одговорно се стави во рацете на луѓето, што тој вели дека е мисија на ОпенАИ, технологијата има потенцијал да создаде „свет кој станува многу побогат и многу подобар”.

„Мислам дека 2023 година почнавме да ја гледаме, а 2024 година ќе видиме многу повеќе од неа, а до крајот на оваа деценија мислам дека светот ќе биде неспоредливо подобро место“, рече тој. Но, тој го додава: „Никој не знае што ќе се случи следно. Мислам дека како што напредува технологијата, предвидувањата често се погрешни“.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.