таг: 2023

Високи руски функционери се навлекоа на преведена нацистичка поезија од непостоечки поет

0
Во летото 2023 година, поет по име Генадиј Ракитин почна да ги објавува своите „патриотски“ дела на ВКонтакте, руската верзија на Фејсбук. Пишуваше...

Русија ја гранатира цивилната инфраструктура во центарот на Харкив

0
Вечерва, на 30 декември 2023 година, руските трупи го погодиле центарот на Харкив, предизвикувајќи штета на цивилната инфраструктура. Изјава дал началникот...

Бројот за депортирани мигранти од ЕУ зголемен за 12 отсто на...

0
Во третиот квартал од 2023 година на 107.135 лица кои не се државјани на членки на ЕУ им се издадени решенија за напуштање...

ИФЈ: Во 2023 година се убиени 94 новинари и медиумски работници,...

0
Меѓународната федерација на новинари ( ИФЈ) евидентира дека во 2023 година биле убиени 94 новинари и медиумски работници, вклучително и 9 жени....

АГИ е најмоќната технологија што човештвото некогаш ја измислило, тврди Сем...

0
Ако 2023 година беше годината кога вештачката интелигенција стана вообичаена тема на секојдневниот разговор, тоа во голема мера се должи на Сем Алтман,...

Би-би-си: По рекордниот октомври, 2023 сигурно ќе биде најтопла година во...

0
Најновите податоци на истражувачите покажуваат дека „практично сигурно“ 2023, годината кога се регистрирани смртоносни топлотни бранови, поплави и пожари, ќе биде...

Љубовен хороскоп за ноември: За Стрелецот пријатно изненадување, за Девицата скршено...

0
Во ноември 2023 година, некои хороскопски знаци ќе имаат голема среќа во љубовта и може неочекувано да паднат под стрелата на Купидон, додека...

Знаци на Зодијакот кои во ноември ги очекува среќа во љубовта

0
Хороскопот за ноември 2023 година ги открива возбудливите трансформации кои ги очекуваат некои хороскопски знаци во нивниот приватен живот. За овие луѓе, ноември...

Сè што треба да знаете за „Психа“ – мисијата на НАСА...

0
На петок, 13. во октомври 2023 година, НАСА успешно лансираше нова мисија насочена кон истражување на астероидот „Психа“, што орбитира околу Сонцето, помеѓу...

Доделена Нобеловата награда за физика, ова се лауреатите

0
Нобеловата награда за физика за 2023 им е доделена на тројца...