Речиси е незамисливо да се започне или заврши еден ден без туш. Кога сонцето е жешко и топлината си го прави своето, еден од најбезбедните начини да се разладите е да се истуширате. Сепак, дали правилно се тушираме и колку навистина се ладиме или се будиме ако тоа е нашата намера?

За секојдневно туширање, кога сме прегреани, не треба да користиме ладна вода при висока топлина. Колку и да е пријатно поради високата надворешна температура, студениот туш на жешко тело може да биде уште поо пасен во топлината со која се бор име овие денови.

Само заради студениот туш, полесно би можеле да подлегнете на топлотен удар. Поентата е дека студената вода ќе ја намали телесната температура на неприроден начин, така што нема да има доволно време природно да се спротивстави на високата надворешна температура.

Затоа, потребно е да се истуширате со млака вода за време на високи температури на воздухот.

Ако капењето во млака вода не ве разлади доволно, оладете се со млаз ладна вода над зглобовите. Ова ќе ги олади крвните садови малку, но помеко и поздраво отколку ако се истуширавте цела со ладна вода.

Утрински туш

Ако имате намера да се разбудите под утрински туш, треба да знаете дека кога времето е постудено, излегувањето од топол туш во просторија со пониска температура предизвикува нагло опаѓање на телесната температура.

Поради тоа, целиот организам оди во порелаксирана состојба, па наскоро, наместо да се будите, ќе заспиете. За да се избегне таков ефект, утринскиот туш треба да заврши со наизменична употреба на топла и ладна вода.

Препорачливо е пред крајот на туширањето да се туширате со ладна вода најмалку 30 секунди, а потоа повторно со топла вода и на крај со ладна вода уште половина минута.

Оваа ненадејна промена од ладна во топла и повторно ладна вода ќе ги отвори капиларите и ќе ја подобри циркулацијата во телото.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.