Ковчегот на кралицата Елизабета Втора пристигна во Лондон во вторникот од Единбург, пред државниот погреб. Покојниот монарх почина во замокот Балморал во Шкотска минатата недела. Таа имаше 96 години.

Како и војводата од Единбург, кој почина во 2021 година, кралицата ќе биде погребана во англиски дабов ковчег со месингани рачки, дизајнирани пред повеќе од 30 години и обложени со олово.

Практиката на закопување на кралското семејство во ковчези обложени со олово датира стотици години.

Бидејќи членовите на кралското семејство се закопани во комора, наместо директно во земјата, нивните ковчези се обложени со олово за да се забави распаѓањето. Оловото го запечатува ковчегот и го спречува влегувањето на влагата, зачувувајќи го телото до една година.

Практиката датира од викторијанската ера, кога беше неопходна херметичка обвивка на ковчег за да се спречат силните ефекти од распаѓањето на надземните закопи.

Членовите на кралското семејство и англиското благородништво користеле ковчези обложени со олово најмалку четири века.

Според записите од Вестминстерската опатија, кралицата Елизабета I и кралот Чарлс II биле закопани во ковчези обложени со олово, како и принцезата Дијана, Сер Винстон Черчил и Сер Френсис Дрејк.

Комбинацијата од олово и даб создава тежок ковчег, кој всушност е толку тежок, што се известува дека ќе бидат потребни осум воени носители за да го подигнат ковчегот на кралицата Елизабета Втора.

Кралицата ќе лежи во државата почнувајќи од среда во Вестминстерската сала до погребот. Нејзиниот ковчег ќе биде обвиткан во Кралскиот стандард и на врвот ќе биде поставена Кралската државна круна, Сувереновата топка и Суверениот жезол со крст.

По погребот, кралицата ќе биде погребана во меморијалната капела на кралот Џорџ VI во замокот Виндзор, до кралот Џорџ VI, кралицата Елизабета, кралицата мајка и пепелта на нејзината сестра принцезата Маргарет.

Откако таму, ковчегот на принцот Филип ќе биде преместен од Кралскиот трезор под капелата Свети Џорџ за да лежи до неа.