ЖИВОТОТ по развод може да биде предизвик, особено ако разделената двојка има заедничко дете. И воведувањето на нов партнер со потомството може да биде уште потешко за некои.

Во 2020 година во Хрватска легално се разведени 5.153 бракови. Во 42 отсто од разведените бракови немало зависни деца. Најмногу зависни деца родени во брак што се распаднал и биле доверени на жената, 82,7 отсто, на сопругот 11,1 отсто и на двајцата шест отсто.

33-годишниот татко објасни на Редит дека седнал со својата шестгодишна ќерка и ја прашал дали е во ред ако таа излегува со некого.

“Се гледам со жена околу шест месеци и ни оди одлично. Никогаш не сум се чувствувала посреќна, но внимавам на минатото искуство. Мојата избраничка умира да ја запознае ќерка ми и веќе добивме благослов на мојот поранешен“, напиша тој.

Тој нагласува дека со ќерката разговара за се. Сепак, тој се уште не и кажал зошто раскинал со нејзината мајка.

“Кога ќе порасне, кога ќе ме праша тоа, ќе и дадам искрен одговор. Нема да ја прикажувам нејзината мајка како негативец, без разлика што ми направила. Таа сепак е мајка на мојата ќерка. Моето дете ја сака нејзината мајка , дури и за малку што го поминуваат заедно. Нема да бидам чудовиште“, продолжи тој.

Според семејниот терапевт Џенифер Келман, овој татко се справува со ситуацијата на вистински начин. Келман за Newsweek истакнува дека она што им го кажуваме на децата мора да биде „кратко и едноставно за да се избегне емоционално преоптоварување мали деца“.

Што да му кажете на вашето дете кога вие и вашиот партнер ќе раскинете?

„Можете да му кажете на вашето дете дека сè уште го сакате, но дека сте откриле дека работите подобро како пријатели. Дефинитивно е важно да му дадете до знаење на вашето дете дека и двајцата сè уште сте таму“, објаснува Келман.

Психолозите велат дека потенцијалот за емоционална траума предизвикана од развод ги погодува децата од сите возрасти, но најмногу оние на возраст од три до 15 години.

„Децата на која било возраст чувствуваат љубов и лојалност кон двајцата родители, затоа внимавајте како зборувате за бившиот“, предупредува Келман.

Колку долго треба да чекате пред да го запознаете вашето дете со нов партнер?

Раскинувањето на врската или бракот не значи дека остатокот од животот треба да го поминете сами. Добро е да се вратите на запознавање, но не брзајте. Според Betterrelationships.org, „не треба да размислувате за воведување нов партнер додека вашите деца не се навикнат на фактот дека сте сингл“.

Веб-страницата, исто така, ги советува родителите да се обидат да избегнуваат да го запознаат своето дете со личност која може да биде краткорочен партнер бидејќи тоа може да ги збуни и фрустрира.

Основачот на Peace At Home Parenting Solutions, Рут Фримен, вели дека „воведувањето нов партнер во семејството може да биде предизвик“.

„Ако новиот партнер ќе биде маќеа или маќеа, процесот најдобро функционира кога родителите имаат на ум дека детето не ја избрало таа личност и дека новиот партнер не мора да го избрал детето“, истакнува Фримен. .

Нејзиниот совет број еден е да запомните да тргнете полека и да го претставите вашиот нов партнер како пријател на почетокот.

„Важно е новиот партнер и детето да воспостават сопствена врска. Можеби на почетокот не е идеална, но ќе помогне ако родителот разбере како функционира мозокот на детето и природата на социјално-емоционалната фаза во која се наоѓа. Оваа врска може одлично да функционира, но потребно е трпение. Бидете сочувствителни и не очекувајте идеална семејна слика“, рече таа.