Драма, бизарност, скандал и ароганција – сето тоа ќе го најдете ако погледнете во животот на елитата на Брунеи. Се верува дека нема поарогантен начин на живот од оваа земја

Хасанал Болкија (76) е владетел на Брунеи, човек кој живее во целосна нехармонија со законот што му го наметнал на својот народ.

Во април 2019 година, султанот на оваа земја се најде во центарот на светското внимание кога го заостри и онака ригорозниот закон од 2013 година врз основа на шеријатскиот закон. Така, денес во Брунеи важат брутални казни, вклучувајќи каменување до смрт, ампутација на екстремитети, камшикување и тоа за постапки кои во повеќето земји не се ни толкувани како прекршоци – измама, вонбрачна бременост, носење несоодветна облека, хомосексуалност. 

За познавачите на ликот и делото на Хасанај, ова не е изненадување, со оглед на тоа што од 1967 година, кога дојде на власт, полека но сигурно се лизга кон изразен конзервативизам.

Она што му даде крилја на султанот беше независноста од британското владеење што следеше во 1984 година, по што тој почна да го покажува своето вистинско лице.

Брунеи има само 400.000 жители, а бидејќи е богат со нафта и гас, повеќето од нив живеат и повеќе од добро. Но, се разбира, богатството на султанот Хасанај тешко некој може да го надмине – со години беше најбогатиот човек на светот, а и денес не е далеку од тоа. Неговата палата е најголемата приватна резиденција во светот со 1.788 соби, 257 бањи и климатизирани штали за 200 коњи. Тој поседува повеќе од 7.000 автомобили, вклучувајќи ги и некои од најлуксузните на сите времиња и е најголемиот колекционер на Мерцедес во светот.

Колку пари всушност може да фрли, можеби најдобро покажува фактот што за својот 50-ти роденден го покани Мајкл Џексон да ги забавува гостите, а за три концерти искеширал 17 милиони долари.

Сепак, додека владејачкото семејство добро се забавува, тоа не важи за остатокот од земјата – во Брунеи алкохолот е забранет, нема дискотеки, ноќни клубови, а забрането е да се слави Божиќ, дури и да се украсуваат излозите на крајот на годината!

На малку христијани им е дозволено да го слават во своите четири ѕида, но без јавни знаци.

Спротивно на сите закони што ги донел, самиот султан живеел и живее екстравагантно и екстравагантно, а неговите години биле обоени со скандали и ароганција.

Да почнеме со неговиот љубовен живот – имал три сопруги, од кои првата е неговата блиска братучетка, која работела како стјуардеса и ТВ водителка. Има вкупно 12 деца, а својот раскошен начин на живот им го пренел на синовите кои во ништо не заостануваат зад својот татко.

На пример, принцот Абдул Малика, неговиот третороден син, се ожени во 2015 година, а „Форбс“ оваа венчавка ја опиша како „кралска венчавка што треба да ги победи сите кралски свадби“.

Тоа траеше една недела, а на главната церемонија младенците беа украсени во необични комбинезони со скапоцени камења, додека невестата наместо цвеќе држеше букет накит и благородни метали.

Свадбата траеше 7 дена!

Уште еден од синовите на султанот – принцот Абдул Матина сака да се капе во луксуз и тоа јавно да го покажува. Важи за вистинска Инстаграм сензација со повеќе од милион луѓе кои го следат, а со задоволство споделува детали од скапите патувања и прикачува фотографии од јахти, приватни авиони или додека игра поло.

Приказната не завршува тука – принцот Азим, вториот син на султанот, е познат по тоа што прави екстравагантни забави со славни гости, вклучувајќи ги Памела Андерсон, Џенет Џексон и Мараја Кери.

Но, сите, вклучително и самиот султан, беа засенети од приказната за неговиот брат Џефри. Во средината на 90-тите беше министер за финансии, а заедно со неговиот брат уживаше во шармот што им го даваа парите и моќта.

Имаа свој харем во палатата, организираа бунт забави, а медиумите ги карактеризираа како „постојани соучесници во хедонизмот“. Џефри отишол толку далеку што имал јахта што ја нарекол „Гради“, како и два помали брода кои ги нарекол „Брадавица 1“ и „Брадавица 2“.

Оваа идилична братска врска пропадна како куќа од карти кога беше откриено дека од кралската каса исчезнале 16 милиони долари, а султанот го обвини Џефри за тоа.

Тој ги негираше обвинувањата, но секако му беше одземена функцијата и „осуден“ на егзил.

Многу посериозно од проневерата на пари, фактот што Џефри предизвика скандал од меѓународни размери го погоди султанот, трајно нарушувајќи го позитивниот имиџ на Брунеи. Имено, протекоа сведоштвата на неколку девојки за сексуалните навики на принцот Џефри, а тоа неминовно доведе до разоткривање на султановите тенденции.

Поранешната мис на Калифорнија и Америка, Шенон Маркетиќ, во 1997 година откри дека наводно била сексуална робинка, каде што првично доаѓала да работи на промоција и маркетинг за плата од 3.000 долари на ден. Се завршило со тоа што таа во реалноста била на служба на Џефри дење и ноќе, а таа откри дека била подложена на понижувачки третман и дека била затворена во палатата на султанот 32 дена.

Шенон се обиде и да ги тужи султанот и принцот на американски суд, но се заврши со тоа што браќата добија имунитет од правно гонење, со оглед на тоа дека се шефови на држави. Во судските документи стои и дека Маркетиќ сведочела дека покрај неа во султанскиот харем имало 30-100 жени.

Маркетиќ не беше единствената која отворено зборуваше за нејзината агонија – по неа се појавија цела низа западни убавици кои имале „ангажман“ во султанатот, најчесто несвесни каде всушност одат.

Џилијан Лорен ја напиша и книгата „Мојот живот во харемот“, каде што ја откри вистината за нејзиниот престој во Брунеи. Таму пристигнала кога имала само 18 години, а на принцот Џефри му била на располагање со уште 40-тина девојки.

Таа откри дека по една година и откако спиела со него повеќе од сто пати, тој едноставно ја „подарил“ на султанот кој инсистирал таа да го задоволува само орално.

Тој е луд и декадентен, вели таа.

На списокот на жени со вакво искуство се најде и зајачицата на Плејбој, Ребека Ферати, која го опиша Џефри како „исламска верзија на Хју Хефнер“ со една разлика – дека нема идеја како да организира добри забави.

Она што е сигурно е дека султанот Хасанал е при крај, тој веќе старее, а тронот ќе го преземе еден од неговите исто толку ексцентрични синови.

Дали ќе бидат сурови и лицемерни како нивниот татко, останува да видиме…