Жителите на Мадрид беа широко уверени во вакцината на „АстраЗенека“ против корона вирусот и покрај тоа што европските и британските регулатори пронајдоа потенцијална врска помеѓу вакцината и ретките тромби на мозокот.

„Ако прочитате брошура за кој било лек, секогаш има проблеми за мал број луѓе“, рече Пилар Гарсија, чекајќи во ред да добие доза од „АстраЗенека“ пред фудбалскиот стадион „Ванда Метрополитано“ на Атлетико Мадрид, кој се користи како масовен вакцинален центар.

„Мислам дека ова е иста работа“.

Регулаторот на лековите за ЕМА на Европската унија во средата соопшти дека има извештаи за 169 тромби на мозокот по администрација на 34 милиони дози.

„Денес беше многу вознемирувачки ден поради сите новости кои доаѓаат од Европската агенција за лекови“, рече жителот на Мадрид, Кармен Руиз, веднаш по примањето на инјекцијата.

Некои земји користат „АстраЗенека“ само на ограничени возрасни групи и ЕМА рече дека европските земји треба да донесат свои одлуки за тоа како да се справат со ризикот, со оглед на стапката на инфекција и достапните алтернативи.

Пред ЕМА да ги објави своите откритија, властите во централниот шпански регион Кастилја и Леон го прекинаа вакцинирањето, иако националната влада реши да продолжи со неа.

Шпанскиот министер за здравство се очекува да објави нови упатства за вакцината по самитот на европските шефови за здравство и да ги разјасни правилата за носење маски на плажите.

Амандманот на националните и регионалните правила што ја регулираат вакцината го огорчи 63-годишниот Фелисидад Гутиерез

„(Велат) не е добро, на некои места е суспендиран, но ако слушавме сè што велат ништо немаше да завршиме“, изјави таа за Ројтерс по напуштањето на стадионот.

„Како и да е, решив да дојдам“.

фото: AP