Протестите поради строгите мерки на земјата за борба против коронавирусот, кои доведоа до затворање на милиони луѓе во нивните домови, се проширија во Шангај и други градови по тврдењата дека предизвикал зголемување на бројот на жртви од пожар во зграда. во северозападна Кина, пренесува АП.

Полицијата во Шангај употреби солзавец против околу 300 демонстранти кои се собраа синоќа да жалат за 10-те луѓе кои загинаа во пожар во Урумчи, во регионот Ксинџијанг, соопшти американската агенција, повикувајќи се на очевидци.

На социјалните мрежи се емитувани снимки од источен Нанџинг, Гуангжу во јужна Кина и во најмалку пет други градови, на кои се гледа дека демонстрантите се судираат со полицијата облечена во бели заштитни костуми или ги демонтираат барикадите што се користат за затворање на населбите.

Владата на претседателот Кси Џинпинг, која спроведува стратегија за нулта толеранција за Ковид, се соочува со зголемен гнев во јавноста поради политиката „нулта толеранција за Ковид“ што го блокираше пристапот до областите низ Кина

Advertisements

Сепак, поради ваквата политика на Пекинг, стапката на зараза во Кина е помала од онаа во САД и другите земји.

Владејачката Комунистичка партија се соочува со зголемени поплаки за економските трошоци и несигурноста бидејќи бизнисите се затвораат, а семејствата остануваат изолирани со недели со ограничен пристап до храна и лекови.