Во овој период сонце дожд е одличен за отровната печурка аманита фалоидес кој е смртоносна печурка и расте во Македонија. Др. Чибишев  за Канал 5 вели дека токму од оваа печурка се затруле граѓаните од соседна Србија кои се во тешка состојба во болница.

Последните двајца пациенти кои заминаа од клиниката се брачен пар од Кочани кои имале полесни знаци на труење но морале да бидат хоспитализирани заради по ручек од печурки.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.