Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, во САД во последните 24 часа се регистрирани 249.709 нови случаи на коронавирус, што е најголем број на инфицирани во текот на еден ден од почетокот на пандемијата.

Во оваа најзасегната земја од коронавирусот само во последното деноноќие умреле 2.814 лица, пренесе Си-Ен-Ен.

Според Универзитетот Џон Хопкинс, досега во САД се потврдени вкупно 17.459.296 случаи на коронавирус, а умреле вкупно 313.588 лица.

САД се на првото место во светот по вкупниот број на потврдени случаи на Ковид-19, но и по бројот на смртни случаи од инфекцијата.