Министерот за здравство Венко Филипче беше во посета на скопска гинекологија. Од почетокот на пандемијата имало 1909 породувања со е навистина убава бројка. Во просек тоа значи дека секој ден по 10 новороденчиња.

Секогаш кога имам можност ја посетувам Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, едно од најпозитивните места во комплексот клиники Оваа година има 1909 породувања тука каде значително ги подобривме условите за престој на родилките. Сакаме моментите на радост да ги направиме уште поубави а условите за вработените и бебињата попријатни“, напиша Филипче на Фејсбук.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.