Бројката на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 1.220 од појавата на болестаоткако минатото деноноќие починаа 17 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во денешното соопштение на Националниот институт за јавно здравство на Косово се наведува дека, од вчера извршените 1.035 тестови со методот РТ-ПЦР (165.583 вкупно досега), позитивни на коронавирусот резултирале 294 лица, со што продолжи трендот на околу една третина позитивни од вкупниот број тестирани.

Вклучително новозаболените, бројот на лица кај кои е откриен вирусот од почетокот на епидемијата се искачи на 47.203, а болеста досега ја совладале 34.637 лица. Во текот на вчерашниот ден како излекувани се евидентирани 482 пациенти.

Согласно официјалните статистики на косовските здравствено власти, во земјата во моментот има 11.346 активни носители на коронавирусот.

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај денеска изјави дека Владата не планира олеснување на мерките за спречување на ширењето на заразата. Конкретно, тоа значи дека, меѓу другото, нема да се продолжи работното време на угостителските, трговските и другите фирми, ниту пак ограничувањето на движењето на граѓаните.

Моментно во Косово, зависно од бројките на заразени по општини, ограничувањата се од целосна забрана за работа на угостителските и други објекти меѓу 19 и 5 часот, до дозвола за вршење услуга „тејк авеј“ по 19 часот. Во истите периоди е забрането и излегувањето на граѓаните од нивните домови, освен во посебните случаи предвидени со последните одлуки на Владата.

Во денешното интервју за државната телевизија РТК, косовскиот министер за здравство рече дека, освен релативно високата бројка на смртни случаи, „загрижува и порастот на случаи со Ковид-19 во Западна Европа и во регионот“.

Земај најави дека косовските власти настојуваат да обезбедат 1,2 милиони вакцини за Ковид-19, меѓутоа се уште не е извесно кога тие би можеле да стасаат во земјата, затоа што, како што рече, тоа зависи од произведувачите.