Внуката на американскиот претседател Џо Бајден Наоми се омажи во саботата во Белата куќа, што е настан без преседан.

Наоми Бајден (28), адвокатка, околу пладне се омажи за Питер Нил (25), адвокат, во познатите градини на Белата куќа, која за таа прилика беше украсена со венци од бели цвеќиња, а гости седеа во неколку реда. видено на фотографии направени од далечина од новинар на АФП.

Но, не е сосема невообичаено свадбите да се одржуваат во големата зграда со колони на авенијата Пенсилванија 1600 во Вашингтон.

Историското здружение на Белата куќа изброи осумнаесет венчавки кои досега се одржале таму, меѓу кои и ќерката на Ричард Никсон во 1971 година и официјалниот фотограф на Барак Обама, Пит Соуза во 2013 година.

За прв пат внуката на претседателот се омажи во Белата куќа

Според истиот извор, банкети биле организирани четири пати во Белата куќа по свадбите што се одржале на други места – на пример, Џена ќерката на Џорџ Буш во 2008 година.

Но, ова е првпат претседателот овде да се ожени со својата внука.

Официјалните лица на Џо Бајден, кој во недела ќе го прослави својот 80-ти роденден, беа цврсто скршени во врска со деталите за венчавката, за која се вели дека е приватен настан затворен за печатот и за кој се дебатира. Невестата, постарата ќерка на Хантер Бајден, помладиот син на демократскиот претседател, ја објави својата свршувачка на Инстаграм во септември.

Американскиот претседател е во блиски односи со своите внуци кои го нарекуваат Поп и често можат да се видат во негово друштво, дури и на официјални настани. Наоми го добила името по постарата ќерка на Бајден, која заедно со мајка си загинала во сообраќајна несреќа во 1972 година, кога имала нешто повеќе од една година.