Шумски пожар засилен од ветрот што избувна на имотот каде што се наоѓа базата на американската морнарица во јужниот дел на Калифорнија, предизвика евакуација на над 7.000 луѓе.

Таканаречениот „Крик пожар”, активен шумски пожар кој гори од септември, избувна синоќа покрај патот на источниот раб на кампот „Пенделтон” северно од Сан Диего. Пожарот до денеска зафати околу 3.000 хектари, соопштија локалните власти.

Во пожарот нема жртви ниту штета, но утрово е издадена наредба за евакуација на луѓето сместени во базата, како и во блиската населба Фолбрук, каде живеат 7.000 лица.

Според податоците од пладне по локално време, пожарникарите не биле во можност да го изгаснат пожарот, и покрај тоа што дотогаш ослабеле силните ветрови.

Во моментов во тек е истрага за причините за пожарот.

Овогодишната сезона на шумски пожари во Калифорнија беше една од најлошите. Пожарите зафатија над четири милиони хектари и над 10.000 домови и згради, а животот го загубија 33 лица