Големиот студ, што медиумите го нарекоа „историски“, зафати големи делови на Соединетите држави, убивајќи најмалку 21 лице, а милиони граѓани на Тексас останаа без електрична енергија.

Најмалку 21 лице загинаа во Тексас, Луизијана, Кентаки и Мисури, меѓу кои четири лица загинаа во пожар во куќа во Шугар Ленд, Тексас, каде излегоа струите, пренесоа светските медиуми повикувајќи се на полиција и локални медиуми.

Во Јужен Тексас граѓаните беа предупредени да не носат скари или грејачи на пропан во затворени простории, бидејќи неколку лица завршија во болница поради труење со јаглерод моноксид додека се обидуваа да ги загреат ледените куќи користејќи предмети наменети за надворешна употреба.

Прикажи повеќе