Новиот документарец ќе го прикаже животот и кариерата на легендарната пејачка Тина Тарнер. Филмот едноставно наречен „TINA“, премиерно ќе се прикаже на „HBO“ и „HBO Max“ на 27 март.

Јас сум девојката од полето со памук, кое успеа да се извлече над уништувањето и грешките“, објаснува Тарнер во новиот трејлер за документарниот филм.

Родена како Ана Меј Булок, Тарнер ја започна својата кариера уште како тинејџерка, настапувајќи во ноќни клубови кон крајот на 50-тите години на минатиот век.

Ѕвездата се прослави меѓу 60-тите и раните 70-ти години со хитовите како „A Fool in Love“, „It’s Gonna Work Out Fine“, „Proud Mary“ и „River Deep – Mountain High“ објавени во соработка со нејзиниот тогашен сопруг Ајк Тарнер.

Иако Тарнер доживеа „затишје“ во доцните 70-ти, таа се врати посилна од кога било со соло албумот „LP Private Dancer“ од 1984 година со кој доживеа неверојатен успех.

youtube
Принтскрин / Youtube

Честопати нарекуваната „Кралица на рокенролот“ Тарнер, со години ги полнеше насловните страници на медиумите кои пишуваа за секој нејзин подем и пад.

Биографскиот филм за нејзиниот живот „What’s Love Got to Do With It“, во кој ја глуми актерката Ангела Басет, беше објавен во 1993 година.

Басет е една од многуте значајни ѕвезди кои ќе се појават во претстојниот филм „TINA“, обезбедувајќи интервјуа за животот на легендарната пејачка. Се појавуваат и Опра Винфри, поранешниот водител Курт Лодер, Катори Хол и сегашниот сопругот на Тарнер, Ервин Бах.

Во новиот филм ќе бидат прикажани досега невидени архивски снимки, ретки аудио материјали и лични фотографии и интервјуа со ѕвездата.