Голот кој го постигна Бензема требаше, според тврдењето на шпанскиот експерт за судење Хуан Андухар Оливера, да бите поништен поради прекршок кој наводно претходеше. Андухар за радио Марка коментираше за овој спорен детањ и даде свое мислење.

-Касемиро направи прекршок над Азпиликуета пред Милирао да ја испрати топката до Бензема кој постигна гол, вели Андухар.

Меѓутоа судијата на овој меч Дени Макели од Хрватска сметаше дека нема ништо спорно, па голот важеше. Бензема го израмни резултатот на 1:1 со овој погодок, резултат со кој заврши мечот.