Ваљадолид одигра нерешено 1:1 со Севиља во 28. коло од Ла Лига.

„Виолетовите“ поведоа со 1:0 во 44-та минута со голот на Орелана од белата точка.

Бодот на гостите им го донесе голманот Боно во 94. минута од средбата. Тој го започна нападот и по една акција најдобро се снајде во шеснаесетникот на домаќините.

Головите погледнетеги овде.