На почетокот на летово, репертоарот на домашното кино ќе биде збогатен со најновата анимација на Дизни Пиксар – „Лука“, чиј прв трејлер и постер беа официјално објавени од популарното американскиот студио.

Сместено во прекрасен приморски град на италијанската ривиера, студиото Дизни Пиксар ја опишува својата најнова авантура за младите, но и за оние кои веќе пораснале со многу имагинативни цртани филмови на Дизни, како „Забавна и искрена приказна за пријателството, излегување од зоната на удобност и приказна за двајца тинејџери – морски чудовишта, кои ќе доживеат лето што ќе им го промени животот“.

Енрико Казароза, кој освои номинација за Оскар за својата деби седумминутна анимација „Ла Луна“, сега режира за анимираниот филм „Лука“, во кој Мајк Џонс, исто така еден од креаторите на анимацијата на Дизни за Пиксар – „Соул“ исто така е вклучен. „Лука“ се прикажува во киносалите од следниот четврток, 4 март.

Анимираниот филм на Дизни и Пиксар, „Лука“, сместен во прекрасен приморски град на италијанската ривиера, ја раскажува приказната за едно младо момче кое минува незаборавно лето исполнето со многу слатки, тестенини и бесконечни возења со скутери.

Лука споделува авантури со својот новостекнат пријател, но нивната забава е загрозена од добро чуваната тајна за морски суштества од друг свет, скриени под површината на водата.