Одличен гест на легендарниот англиски фудбалер.

Поранешниот капитен на Англија Дејвид Бекам чекаше повеќе од 12 часа за да и оддаде почит на покојната кралица Елизабета во Вестминстерската палата.

Мислев дека ако дојдам во два часот наутро ќе има помалку гужва, но згрешив“, изјави Бекам за „ITV“ и додаде:

„Тешко е за нацијата, тешко е за сите. Мислам дека сите го чувствуваат тоа и нашите мисли се со кралското семејство“.

Бекам додаде дека секој пат кога националната химна пред натпреварот „го обземала емоции“.

„Најзначајниот момент за мене беше кога го доби Орденот на Британската империја. Имав толку среќа што можев да доживеам такви моменти во мојот живот, да можам да и пријдам на кралицата Елизабета“, вели Бекам.

Стотици илјади Британци до понеделник ќе можат да се соберат околу ковчегот на кралицата Елизабета за да му оддадат почит. Кралицата почина во четвртокот на 8 септември на 96-годишна возраст, откако помина повеќе од 70 години на власт.