Барселона како гостин славеше против Севиља со 2:0 и стигна до важна победа во трката за врвот, односно титулата. Сега Каталонците имаат 53 бодови, два помалку од лидерот Атлетико Мадрид, кој сепак има два меча помалку.

Стрелци на головите беа Осман Дембеле во 29-та минута и Лионел Меси во 85-та. Аргентинецот во првото полувреме заработи и жолт картон кога од зад грб со рака удираше противнички противник при една контра.