Жителите на украинскиот град Мелитопол излегоа на протест поради наводното киднапирање на градоначалникот од страна на руските сили.

Украинските власти објавија видеа во кои се гледа дека Иван Федоров заминува со врзани очи во петокот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во порака ги обвини Русите дека „влегуваат во нова фаза на терор“.

Мелитопол, мал град во југоисточна Украина, беше еден од првите што падна во рацете на Русите.

Прикажи повеќе