Турската крајбрежна стража во раните утрински часови отворила оган врз брод на кипарската крајбрежна стража, пренесуваат агенциите.

Портпаролот на кипарската полиција Христос Ендру информирал дека инцидентот се случил околу 03,30 часот кога брод на грчката морнарица патролирал на 11 наутички милји од Тилирија, пренесува грчки Спутник.

Бродот, во кој имаше тричлен екипаж, беше пред турската крајбрежна стража, а еден турски брод го принуди кипарскиот брод да ја напушти областа со опасни маневри и да влезе во пристаништето Като Пиргос. За време на инцидентот, турски патролен брод испукал предупредувачки истрели кон кипарски брод, велат извештаите.

Засега според регионалните медиуми не се познати повеќе детали за инцидентот.