Манчестер Јунајтед како гостин ја совлада Астон Вила со 3-1 и го одложи прославувањето на титулата на градскиот ривал Сити.

Во многу добра игра, „црвените ѓаволи“ дојдоа до три бода со пресврт и го одложија славењето на титулата шампион на градскиот ривал Сити за најмалку уште едно коло.

По неколку шанси на двете страни, Вила поведе во 24-та минута. Прекрасен погодок за 1:0 постигна Бертранд Траоре.

Јунајтед беше подобар тим до крајот на првото полувреме. Сепак, немаше промена во резултатите и Вила поведе со 1-0.

Подолу е одлична игра на Јунајтед и целосен пресврт, и сè започна во 52-та минута од натпреварот.

Невнимателниот Даглас Луиз направи прекршок во шеснаесетникот, судијата покажа на белата точка од која Бруно Фернандеш беше прецизен за да го изедначи резултатот на 1:1.

Пресвртот на Јунајтед се случува пет минути подоцна. Мејсон Гринвуд постигна одличен погодок за водство на својот тим од 1:2.

Поентата на овој натпревар беше поставена на крајот од натпреварот. Единсон Кавани погоди во 88. минута за конечни 1:3.

Манчестер Јунајтед победи на 10 натпревари оваа сезона откако прв прими гол и секако се вистински мајстори на пресвртот.

Вилја остана со играчот помалку до крајот на мечот. Оли Воткинс беше протеран поради обид за симулација.

Јунајтед заостанува десет бода помалку од Сити и има натпревар помалку, но ќе им треба вистинско чудо за да бидат пред „граѓаните“ до крајот.