Водењето на националниот тим не е лесно за ниту еден тренер, особено ако има неколку играчи со слични карактеристики во тимот.

Норвешкиот тренер Стале Солбакен најдобро почувствува на своја кожа за време на натпреварот против Гибралтар.

Имено, Солбакен на паузата ги праша Ерлинг Халанд и Александар Сирлот кој од нив ќе излезе прв, но и двајцата одбија да се променат.

По околу 15 минути игра во второто полувреме, вената ја плати Халанд затоа што Солбакен го извади од игра, што и пречеше на младата sвезда на Борусија Дортмунд.

Инаку, Сирлот на крајот го одигра целиот натпревар, а во победата од 0:4 беше стрелец на првиот погодок за неговата репрезентација.

Следниот натпревар Норвежаните го играат вечерва против Турција, па ќе биде интересно да се види на кого ќе му даде шанса Солбакен.