Дербито од првото коло на ЕУРО го одиграа Франција и Германија во Минхен во групата Ф, а со овој натпревар беше спуштена завесата на првото коло на ЕУРО. Конечниот резултат беше 1:0 за Французите.

Натпреварот започна со многу трки, борби, имаше убави потези во воведните минути, а првата вистинска возбуда го донесе и првиот гол.

Се играше 20. минута кога Погба брилијантно го проигра Хернандез, кој ја врати топката на средина, а несреќниот Хумелс, сакајќи да ја избие топката пред Мбапе, ја заби во сопствената мрежа за да му донесе на Французинот 1:0 олово.

По голот на Франција, Германија имаше две шанси од одморот. И двата пати директно од слободен удар шутирашр Крос. Во 26. минута го погоди живиот ѕид, а во 29. минута шутираше високо над голот.

Во 33. минута Французите имаа добра акција, но Рудигер ја прочита идејата на Мбапе. Во 36. минута одлична акција на Германија, но Кимих на крајот испрати лошо додавање. Во 38. минута шанса за Гундограна, но немаше промена на резултатот.

Германија имаше уште една шанса во првото полувреме преку Милер, но по ударот со глава топката отиде покрај голот. Бензема се закани и во 42. минута, но немаше проблеми за одбраната на Германија.

Понатаму игра е отворена на обете страни. Имаше неколку полушанси. Мбапе блескаво ја мина германската одбрана во 51. минута, но неговите соиграчи доцнеа на неговата повратна топка.

Во 62. минута, одличен напад на Германија, Варан ја исфрли топката во корнер. Се играше во 78. минута кога Мбапе како брз воз го мина Хумелс, кој во последен момент го запре францускиот напаѓач.

Во 84. минута голот на Бензема беше поништен поради офсајд, а во 88. минута се закани на другата страна на Сане од слободен удар, но сепак резултатот остана 1:0 до крајот.