Владимир Ивиќ минатата недела доби отказ во Вотфорд, а сега полека излегуваат и причините за тоа.

Ивиќ само осум дена откако го доби признание за тренер на месецот во Чемпионшип, доби отказ од управата на Вотфорд која застана зад својот најдобар играч и капитен, Трој Дини.

Имено, во последниот натпревар со Ивиќ на клупата, Вотфорд загуби со 2:0 од Хадерсфилд, а капитенот Трој Дини беше беше во тимот од дисциплински причини.

Владинир Ивиќ/EPA-EFE/ATEF SAFADI

Управата на Вотфорд како главно образложение за отказот го наведе токму изостанувањето на Дини од тимот. Сега капитенот на Вотфорд ја раскажа својата страна од приказната.

– Бев на масажа кога ми пристигна повик од менаџерот Ивиќ во кој ми рече да дојдам во неговата канцеларија. Му реков дека нема проблеми и ќе дојдам за 10 минути кога ќе ми заврши масажата. Потоа отидов кај него во канцеларија, но тој беше во клупскиот ресторан и кога дојдов до него ништо не ми рече по што си помислив дека ќе разговараме во автобусот. Но, ни во автобусот не разговаравме по што си помислив дека се е во ред. Но, се ми стана јасно пред почетокот на натпреварот кога видов дека не ме прати на загревање – изјави Дини.

Капитенот на Вотфорд открива дека по поразот со Хадерсфилд, Ивиќ рекол дека го одморал Дини бидејќи одиграл четири натпревари за 10-тина дена но и поради нарушување на клупската дисциплина.

– Откако се се заврши луѓето ме прашуваат што направив, а јас не знам да им одговорам. Единствено што може да ми се стави како товар е тоа што не ја прекинав масажата и веднаш не отидов кога ме повика – вели Дини.