Американскиот претседател Доналд Трамп вчера помилува 26 граѓани, вклучително и поранешниот шеф на неговиот предизборен штаб Пол Манафорт и поранешниот советник Роџер Стоун.

Информацијата ја соопшти прес-службата на Белата куќа.

Покрај тоа, казните за три други лица беа делумно или целосно заменети. Меѓу помилуваните е и таткото на зетот на Трамп и постар советник на Трамп, Џаред Кушнер Чарлс. Чарлс Кушнер беше осуден за лажни даночни пријави.

Доналд Трамп во вторникот помилува 15 лица и делумно или во целост ги намали казните за уште пет граѓани. Меѓу помилуваните е и поранешниот советник во предизборната кампања на Трамп, Џорџ Пападопулос. На списокот е и холандскиот државјанин Алекс ван дер Зуан, кој беше обвинет за лажно сведочење во рамките на истрагата на Специјалниот обвинител Мјулер.

Извор.МИА