38-годишен возач, Александар Шекуларац од Александровац, загина во трагична несреќа во Краљево на трка во автомобилизам на кружни текови, пишува Курир, а пренесуваат сите српски медиуми.

Трката беше организирана од Здружението на спортски автомобили и картинг на Србија на познатата тркачка патека Берановац во близина на Краљево.

Несреќата се случила кога четворица возачи се обиделе да преминат низ тесен мост. Возилото било туркано, а несреќниот Шекуларац бил истуркан од патеката и слетал на мостот.

Трката веднаш беше прекината, а тешко повредениот Шекуларац, кој пожарникарите го извлекоа од разбиениот автомобил, веднаш беше пренесен во болницата во Краjeево.

Лекарите направија се, но тој им подлегнал на тешките повреди.

Наскоро на тркачката патека стигна веста дека Шекуларац починал и сите трки биле веднаш запрени, а сите други возачи возеле почесен круг во чест на колегата.