Европските влади, по примерот на САД, воведуваат ограничувања на апликацијата за социјални медиуми TikTok во кинеска сопственост. Низ целиот блок, на владините министерства – особено на оние кои се вклучени во политиката за одбрана и безбедност – им е забрането да користат TikTok на владините уреди. Најтешкиот удар за платформата за социјални медиуми дојде кон крајот на минатиот месец, кога Европската комисија, Советот и дипломатската служба на ЕУ објавија дека забраниле на персоналот да ја користи апликацијата поради безбедносни причини, што предизвика растечки тензии меѓу Пекинг и Западот. Европскиот парламент набрзо го следеше примерот, а покрај тоа најмалку пет национални влади, вклучувајќи ги и големите сили за сајбер безбедност Германија, Холандија и Естонија, воведоа слични ограничувања во последниве години.

Зад овие ограничувања стојат стравувањата дека апликацијата може да биде злоупотребена како средство за шпионажа од групи поврзани со Пекинг, протекување на големи податоци во Кина или чувствителни информации кои ќе паднат во погрешни раце.

Проблем не е само безбедноста. TikTok се соочува со серија случаи донесени од европските регулатори кои го оспоруваат користењето на податоците на Европејците од страна на компанијата поради загриженоста за приватноста. Овие истраги веќе ја чинеа фирмата за социјални медиуми милиони парични казни.

TikTok е во сопственост на технолошката компанија ByteDance со седиште во Пекинг.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.