Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации изрази загриженост поради притворањето на пет лица откако талибанците ја прекинаа прес-конференцијата во Кабул на која беше објавен старт на ново женско движење.

Приведени се една жена, Зарифа Јакоби и четворица машки колеги на самиот настан, изјави за новинарите во Женева портпаролот на канцеларијата за права на ОН Џереми Лоренс.

Активистка за правата на жените, која не сакаше да биде именувана поради безбедносни причини, изјави за Радио Азади дека Јакоби бил уапсен откако го објавил основањето на авганистанското женско движење за еднаквост.

„Целото место беше милитаризирано. Мислевме дека ќе не доведат сите на едно место“, рече активистот. „Прво ги зедоа момчињата, а потоа ги заклучија жените во собата“.

Жените биле привремено задржани и биле подложени на телефонски и телесни претреси пред да бидат ослободени, соопштија активистката и канцеларијата за права на ОН.

Активистот рече дека подоцна на 3 ноември талибанците ја зеле сестрата на Јакоби, Арифа Јакоби, и братот на сопругот на нејзината сестра под изговор дека треба да бидат со Јакоби ноќе.

Лоренс изјави дека ОН добиле „длабоко загрижувачки извештаи“ дека вчера на 3 ноември попладне во Кабул, голем број безбедносни функционери ја прекинале прес-конференцијата на една женска граѓанска организација.

„Канцеларијата за заштита на човекови права на ОН е загрижена за благосостојбата на овие пет лица и побара информации од де факто властите во врска со нивното притворање,“ вели Лоренс.

Портпаролот на талибанските власти не сака да коментираат за настанот, објави новинската агенција Ројтерс.

Четворицата мажи приведени заедно со Јакоби се нејзини браќа, изјави за новинската агенција Франс прес активист за правата на жените.

Активистката, која се идентификуваше само со името Мандегар поради безбедносни причини, рече дека кога започнала прес-конференцијата, Талибанците им рекле на организаторите дека не можат да ја одржат и побарале од новинарите кои биле присутни да си заминат.

„Четворицата уапсени мажи се нејзини браќа,“ рече Мандегар.

Таа изјави дека талибанците испратиле жени полицајци кои „ги проверувале телефони и ги избришале сите слики од настанот“.

„Полицајците, исто така, не навредуваа и ни се закануваа пред да ни дозволат да си одиме еден по еден“, изјави таа.

Женските слободи во Авганистан се поткопани откако Талибанците ја презедоа власта во август 2021 година, кога меѓународните сили кои ја поддржуваат прозападната влада се повлекоа. Талибанците воведоа голем број ограничувања со кои се контролираат животите на жените, блокирајќи ги девојчињата да се вратат во средните училишта и им забрануваат на жените од многу владини работни места.

Фавзија Кофи, членка на авганистанската партија Мој Талак, за Радио Азади изјави дека Јакоби исто така бил член на партијата и дека нејзините постапки покажуваат дека талибанците се плашат од жените.

„Очекувам мажите од Авганистан да застанат покрај своите сестри во оваа ситуација и да не дозволат погрешно да ја претставуваат религијата и човековите права“, изјави Кофи.

Шукрија Баракзаи, поранешна амбасадорка на Авганистан во Норвешка и активистка за правата на жените, рече дека ваквите постапки на талибанците ќе имаат лоши последици за нив.

„Ограничувањето на слободите на Авганистанците, без разлика дали тоа е во говорот или во барањата на народот, е дело на талибанците. Нема сомнеж дека денес талибанците ги сметаат жените за нивни главни непријатели“, изјави таа./rse/