таг: Тајван

Кина започна обемни воени вежби, го опколи Тајван

0
Кина започна дводневни воени вежби околу Тајван во, како што ја нарече како „казна“ за „сепаратистички акти“, неколку дена откако на островот новиот...

Тајван изрази задоволство од долгоочекуваниот пакет помош од САД

0
Тајван изрази задоволство од пакетот помош одобрен од американскиот Конгрес, кој вклучува поддршка за островот со оружје, и покрај повиците на Кина до...

Кина ќе го ревидира планот за напад на Тајван по решителниот...

0
Кина ќе го рекалибрира својот план за заземање на Тајван за да ги земе предвид лекциите научени од решителниот сојузнички одговор на неуспешниот...

Триесет и шест кинески воени авиони забележани околу Тајван

0
Триесет и шест кинески воени авиони се забележани околу Тајван во изминатите 24 часа, соопшти Министерството за одбрана на островот. Ова е најмасовниот...

Тајван: 24 кинески воени авиони регистрирани во близина на островот

0
Тајван регистрирал 24 кинески воени авиони околу островот во рок од 24 часа, соопшти тајванското Министерство за одбрана. Единаесет авиони ја преминале...

Што би можеле да значат изборите во Тајван за островот и...

0
Гласачите во Тајван бираат нов претседател и законодавен дом, процес кој многу се гледа и може да влијае на односите на островот со...

САД подготвени да одобрат продажба на оружје за Тајван во вредност...

0
Американската администрација е подготвена на Тајван да му продаде оружје во вредност од над една милијарда долари, бидејќи тензиите меѓу САД...

АСЕАН: Ситуацијата во Тајван може да доведе до отворен конфликт

0
Ситуацијата во Тајван може да доведе погрешни пресметки, сериозна конфронтација, отворени конфликти и непредвидливи последици...