fbpx

таг: „Спејс

„Спејс Икс“ лансира 52 сателита „Старлинк“ во орбитата на Земјата

0
Компанијата „Спејс Икс“ (SpaceX) синоќа лансираше 52 сателити „Старлинк“ (Starlink) во орбитата на Земјата. Сателитите беа лансирани со ракетата Фалкон девет (Falcon)....

„Спејс Икс“ испрати уште 46 сателити „Старлинк“ во орбитата

0
Американската компанија „Спејс Икс“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на веб-страницата на компанијата....