таг: Мекарти

За првпат во историјата, разрешен шефот на Претставничкиот дом на САД

0
Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, е сменет од функцијата, откако...

Мекарти положи заклетва во Претставничкиот дом по 15 круга гласање

0
Републиканецот Кевин Мекарти е избран за претседател на Претставничкиот дом на американскиот конгрес по неколкудневни...