fbpx

таг: Formula

Ботас: Не знам зошто ФИА сака да не контролира

0
Валтери Ботас, асот на Алфа Ромео во Формула 1 ја коментираше одлуката на ФИА да...

Возачи во Ф1, ќе имаат “Driver’s Eye” камери на кацигите

0
Во 2023 година сите возачи на Формула 1 ќе имаат минијатурни камери во кацигите, кои ќе им...

Ред Бул: Трети февруари треба да биде нашето најголемо претставување досега

0
Актуелниот шампион во Формула 1, во конкуренција на конструктори “Ред Бул” објави дека ќе го претстави својот...

Првиот човек на ФИА: Пилотите на Ф1 не смеат да дават...

0
Возачите во Формула 1 од следната сезона не смеат да даваат политички и верски изјави без претходна...

Формула 1 се спрема за сезона со 12 екипи и 24...

0
Претседателот на ФИА, Мохамед бин Сулајем изјави дека во Формула 1 има место за 12 тимови, односно за 24 возачи на патеката. Во...

Ферари најавува моќен болид во 2023

0
Италијанскиот тим Ферари почна да работи на проблемите од оваа сезона и за 2023 година...

Розберг: Ферари нема визија како може да ја освои титулата

0
Нико Розберг, светскиот шампион во Формула 1 од 2016 година, смета дека Ферари нема визија...

Потврдени се 6 спринт трките во Формула 1 за 2023 година

0
Формула 1 ја официјализираше одлуката, според која од наредната сезона ќе се возат спринт-трки на шест патеки....

Логан Сарџент го менува Латифи кај Вилијамс

0
Формула 1 тимот на Вилијамс го промовира својот втор возач за сезоната 2023, во името на Логан...

Фетел заминува меѓу легендите, co четири светски титули и 53 победи

0
По денешната трка и крајот на сезоната, Формула 1 ќе остане без уште една легенда. Откако лани за пензија се реши Кими Раиконен,...