таг: Божиќен

Еве каде веќе пристигна Новата година

0
Жителите на Киримати (Божиќен остров) први влегоа во Новата година. 2023 година пристигна кај нив во 11 часот по средноевропско време. Во...

ВЕЛАТ БОЖИЌНИОТ КАКТУС ИЛИ ДЕКЕМВРИ Е НАЈКАПРИКОЗНИОТ ЦВЕТ НА СВЕТОТ: Следете...

0
Некои луѓе го нарекуваат „Божиќен кактус“, додека други мислат дека „Декември“ е вистинското име за светот кој изобилно цвета од ноември до крајот...

Денеска започнува Божиќниот пост – трае 40 дена

0
Денеска 28 ноември започнува големиот Божиќен пост. За разлика од Велигденскиот пост, чиј почеток варира, овој пост секогаш започнува на овој датум и...