fbpx

таг: 2021

Холивуд сѐ подостапен за лицата со попреченост

0
Минатата 2021 можеби беше година за претставување на лицата со попреченост во Холивуд, особено изведувачи со оштетен слух. Милисент Симондс дополнително докажа дека...

Потрошувачката на оружје во пандемијата соборила рекорди

0
Земјите низ светот потрошиле на оружје во 2021 година повеќе од два билиони долари, за првпат откако СИПРИ почна да ги...

Во 2021 година држвата потрошила 35 милиони евра за лекување ковид-пациенти

0
Во 2021 година државата потрошила 35 милиони евра за лекување на пациенти позитивни на коронавирусот, објави Сител. Во анализата на „Сител“,...

Кинезите спијат час и пол помалку од пред 10 години

0
 Во 2021 година, Кинезите спиеле во просек час и половина покусо отколку пред едно десетлетие, покажува истражување објавено вчера по повод Светскиот ден...

Спортските настани што ја одбележаа 2021 година

0
Спортот во 2021 година, во време на пандемијата со „Ковид 19“, во споредба со 2020 година, донесе...

Електронскиот отпад од 2021 година ќе тежи повеќе од Кинескиот ѕид

0
Електронскиот и електричниот отпад од 2021 година ќе тежи повеќе од 57 милиони тони. Ова е проценка...

Уапсен патник на аеродромот во Лондон

0
Патник е уапсен на лондонскиот аеродром Хитроу, откако една жена го обвини за...

Грција од понеделник го укинува задолжителниот тест за влез во земјата

0
Од понеделник Грција ја укинува мерката воведена 19 декември 2021 година за задолжителен ПЦР/рапид тест...

Во Македонија се евидентирани 652 лица со ретки болести, лани дијагностицирани...

0
Заклучно со декември 2021 година во Македонија, во Регистарот на ретки болести се евидентирани вкупно 652 лица, со околу 70 различни дијагнози од...

ФИФА го прогласи Левандовски за фудбалер на 2021 година

0
Роберт Левандовски е прогласен за најдобар фудбалер на 2021 година во изборот на ФИФА. – Горд сум и среќен. Сакам да им...