таг: јужниот

Илјадници раселени Палестинци бегаат од Кан Јунис сред опколување на градот...

0
Илјадници раселени Палестинци бегаат од Кан Јунис во јужниот дел на Газа, бидејќи израелската војска соопшти дека го опколила градот во услови на...

Кијив: Украина собори три руски борбени авиони Су-34 на 40 километри...

0
Украинските војници вчера соборија три руски ловци-бомбардери Су-34 на јужниот фронт, соопшти командантот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, Микола Олешчук....

Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

0
Во израелски напад врз јужниот град Кан Јунис загинаа шест лица, додека пет други загинаа во одделен напад во Рафах, соопшти...

Силен земјотрес ги погоди Филипините

0
Силен земјотрес го потресе јужниот дел на Филипините, со јачина од 6 степени...

Саранда – Непознат сторител минирал хотел и оштетил најмалку 20 други...

0
Експлозијата на тритол предизвика „земјотрес“ во јужниот албански приморски град Саранда, од која целосно е уништен хотел, а оштетени се и...

Во Канада најден златник датиран 70 години пред официјалното „откритие“ на...

0
Златник најден на јужниот брег на островот Њуфаундленд, во Канада, како материјален наод, најверојатно му претходи на пристигнувањето на англискиот истражувач Џон Кабот...

Русија соопшти дека повлекла повеќе од 30.000 војници од Херсон

0
Русија соопшти дека повлекла повеќе од 30.000 војници од јужниот украински регион Херсон, вклучувајќи го...

Остров на „Гугл мапс“ ги збуни научниците – воопшто не постои

0
Остров во јужниот Тихи Океан којшто можеше да се види на „Гугл мапс“ ги збуни и научниците кои истражуваа што има таму. Имено,...

Русија тврди оти од мај украинскиот град Херсон ќе премине кон...

0
Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина...

Го собори Гинисовиот рекорд – работел во истата компанија дури 84...

0
100-годишниот Бразилец од јужниот град Бруска влезе во Гинисовата книга на рекорди, бидејќи 84 години работел во истата компанија. И покрај неговото...