таг: Јапонија

Австралија ги демантираше информациите дека Јапонија ќе стане членка на АУКУС

0
Австралија денеска ги демантираше извештаите дека Јапонија наскоро ќе се приклучи на одбранбената алијанса АУКУС, која ги вклучува Австралија, Велика Британија и САД....

Јапонија забрани извоз во Русија на уште 164 индустриски производи

0
Јапонија ќе ја прошири забраната за извоз во Русија на уште 164 индустриски производи, како што се литиум-јонски батерии, гасни цевки и автомобилски...

Оцука: Руските напади врз болниците, школите, критичната инфраструктура не само што...

0
Амбасадорот на Јапонија, H. E. Казуја Оцука, во обраќањето на Конференцијата „Украина- години на хероизмот“, истакна дека пред две години русија ја започна...

Јапонија ќе обезбеди финансиска помош од над 10 милијарди долари за...

0
Во Јапонија се одржува конференција за економска обнова на Украина по руската воена инвазија, на која учествуваат јапонскиот и украинскиот премиер, Фумио Кишида...

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

0
Јапонија, поради слабата домашна потрошувачка, падна во рецесија и ја загуби позицијата на трета по големина економија во светот, која сега е преземена...

Пуштен во употреба најголемиот фузиски реактор во светот

0
Јапонија неодамна го претстави најголемиот светски експериментален нуклеарен фузиски реактор, JT-60SA, и со тоа го...

Кина ја забрани морската храна од Јапонија откако водата од Фукушима...

0
Откако Јапонија почна да испушта вода од нуклеарна централа која содржи...

Јапонија почна да испушта прочистена радиоактивна вода од Фукушима во океанот

0
Јапонија денеска почна да испушта прочистена радиоактивна вода од уништената нуклеарна...

(ВИДЕО) Силна тропска бура ја зафати Јапонија

0
Силна тропска бура ја зафати централна и западна Јапонија со силен дожд и...

Јапонија им оддаде почит на жртвите од атомската бомба фрлена врз...

0
Јапонија утринава им оддаде почит на жртвите од атомската бомба фрлена врз градот Нагасаки пред 78 години, повикувајќи ги земјите да...