таг: Шумски

Смртоносниот биланс од пожарите на Хаваи се искачи на 53

0
Смртоносниот биланс од жестоките шумски пожари што го опустошија хавајскиот остров...

(ВИДЕО) Огромен пожар на Хаваите, најмалку 6 загинати, уништен голем дел...

0
Во огромните шумски пожари што го зафатија округот Мауи на Хаваите,...

Германија ги спречува шумските пожари преку сензори со вештачка интелигенција

0
Околу 400 сензори за рано детектирање на шумски пожари се поставени во германскиот...

Почна сезоната на пожари во Европа, во Шпанија огнот зафати 4.000...

0
Првиот голем шумски пожар во Европа годинава е забележан во Шпанија, каде пожарот во провинцијата Кастелон зафати повеќе од 4.000 хектари...

ОН: Бројот на шумски пожари во светот драстично ќе се зголеми...

0
Бројот на големите шумски пожари низ светот драстично ќе се зголеми во наредните децении поради...

Шумски пожар на Пелопонез – пет лица се повредени, десетина куќи...

0
Во големиот шумски пожар што избувна на Пелопонез кај Патра, пет лица се повредени, а десетина куќи се изгорени, соопшти грчката цивилна заштита....

Гомен шумски пожар на грчкиот остров Самос

0
Голем шумски пожар е активен од вчера на грчкиот остров Самос, а противпожарните сили се зајакнуваат со пожарникари и возила од Атина, јави...

ЦРВЕНИОТ АЛАРМ ВКЛУЧЕН – регистрирани над 550 шумски пожари во Русија

0
Регистрирани се над 550 шумски пожари во Русија, соопшти денеска заменик-раководителот на Главниот оддел на Министерството за вонредни состојби на Националниот центар за...

ВИДЕО: Во Калифорнија поради шумски пожар евакуирани 7.000 луѓе

0
Шумски пожар засилен од ветрот што избувна на имотот каде што се наоѓа базата на американската морнарица во јужниот дел на Калифорнија, предизвика евакуација...